- Galerie
- Novinky
- Nové grafické listy
- Baleja Miroslav
- Bím Tomáš
- Brázda Jiří
- Bureš Jiří
- Calabová Zlata
- Cendelín Dušan
- Čech František Ringo
- Čermák Marko
- Červinka Zdeněk
- Dokoupil Karel
- Göttlich Miroslav
- Gwerková Melita
- Haluzová July
- Hartinger Ilja
- Havlíčková Taťána
- Holan Jiří
- Hudeček Zdeněk
- Hujber Günter
- Hurtová Helena
- Chaloupková Viktorie
- Chromek Miloš
- Janeček Ota
- Jirků Boris
- John Vít
- Kodet Kristian
- Kristofori Jan
- Květoň František
- Leško Ján
- Lešková Eva
- Liesler Josef
- Marček Peter
- Modlitba Petr
- Nečas Bohumil
- Pálka Ladislav
- Pasta Oner
- Paulovičová Barbora
- Pavézka Luděk
- Přibylová Jarmila
- Rapin Jan
- Ruszelák Josef
- Saudek Jan
- Saudek Patrik
- Schindler Robert
- Siroň Michal
- Sommernitzová Viera
- Svoboda Jan
- Švejdová Vlasta
- Tokoš Lubor
- Trush Vladimir
- Váp Jiří
- Vavrová Katarína
- Vavřina Jiří
- Velčovský Josef
- Vida Marian
- Vojtek Antonín
- Vontor Linda
- Vrzal Bohumil
- Zábranský Vlastimil
- Speciální nabídka
- Různí umělci
- Filmové klapky
- Grafika různá
- Dárkové poukazy
Díla Oty Janečka rozšiřují sbírku galerie DioArt
Ota Janeček (15.8.1919 – 1.7.1996) je řazen k světovým formátům kresby a čerpá mimo jiné i z vlivu Picassa či Modiglianiho. Tento prestižní umělec osobitě reprezentuje tzv. generaci druhé světové války, přičemž jeho umělecká působnost postihla snad všechny oblasti výtvarné tvorby v tom nejvšestrannějším smyslu.
Prstýnek – olej na plátně, Ota Janeček
Janeček, který je rodákem z Pardubiček, studoval technické kreslení a deskriptivu na ČVUT v Praze u Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného. Vybudovaný zájem a cit pro deskriptivu jsou pak patrné v jeho budoucích dílech a obohacují je na nezaměnitelné exaktnosti provedení. S tím rovněž koresponduje Janečkův důraz na vysokou míru zachycení figurativních tvarů, dynamické výrazovosti a pestré transparentnosti barev.
"Abstraktní tvorba je u malíře Oty Janečka především přehlídkou výrazných a sytých barev."
Obsahově je v Janečkových dílech patrná inspirace přírodou, kterou v běžném životě lyricky aplikoval do svých motivů. Formální hledisko jeho tvorby je zpočátku silně ovlivněno kubistickými tendencemi, které se započínají rokem 1943 a dominují v umělcově tvorbě 40. let. Patrné je to zejména v jeho zaujetí pro malbu figurálních témat a konkrétních podobizen. Znatelně vyniká Janečkův talent pro zachycení dějovosti abstraktních námětů a aktů. Nejvýrazněji působí jeho nadání pro vábivou ženskou křivku. Žena v jeho podání v sobě skrývá erotickou přitažlivost a svůdnost a proudí jeho tvorbou jako řeka. Tak autor čerpající původně z kubismu překonává jeho statičnost a dodává jinak neměnné hmotě originální dynamičnost.
"Neváhejte a přijďte i Vy osobně zhlédnout tuto uměleckou kapacitu do galerie DioArt na třídu Tomáše Bati 3329 ve Zlíně již v měsíci červenci."
I prostý pozorovatel jistě ocení, že se Ota Janeček nesnaží ve svých dílech zračit neřešitelné hádanky, takže obdivovatelé mohou z jeho prací zaznamenat na první pohled jakousi pohádkovou poetiku. Zde stojí za zmínku i zajímavost, že Ota Janeček je autorem ilustrací nejznámější české Čítanky. A je to právě Janečkova malba, která bývá odbornou veřejností uznávaná nejvíce, ač je jeho tvůrčí rozpětí vskutku nezměrné. Galerie DioArt je proto pyšná na to, že má tu vzácnou možnost nabídnout ve svých sbírkách malířské skvosty této význačné osobnosti českého umění.
Mimo díla Oty Janečka můžete v červenci navštívit v naší galerii expozici dalších autorů těch nejzvučnějších jmen.
Publikovala: Zuzana Bílá