Galerie DioArt vystavuje dílo Oldřicha Kulhánka

Galerie DioArt vystavuje dílo Oldřicha Kulhánka - DioArt    2.června v galerii DioArt proběhne výstava celosvětově uznávaného výtvarníka Oldřicha Kulhánka, mimo jiné i tvůrce českých bankovek.

 

 

 

 

Velké cti se dostalo galerii DioArt, která ve spolupráci se Zámeckou galerií Holešov vystaví již 2. června 2015 v 18 hodin dílo výtvarníka Oldřicha Kulhánka.Celosvětově uznávaný umělec je znám především jako autor grafické podoby současných českých bankovek. Mimo jiné se stal rovněž tvůrcem mnoha poštovních známek, z nichž je nutné vyzdvihnout známku s podobiznou exprezidenta Václava Klause.

Oldřich Kulhánek - Prodejní galerie obrazů DioArt

Jméno výtvarníka Oldřicha Kulhánka (26. února 1940 – 28. ledna 2013) se řadí mezi světově uznávané osobnosti z řad českých umělců. V 90. letech vytvořil grafickou podobu současných českých bankovek. Působil jako dlouholetý prezident nadace Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Oldřich Kulhánek se narodil v Praze, kde rovněž vystudoval grafický obor  na Vysoké škole uměleckoprůmyslové pod vedením profesora Karla Svolinského. Zlomovým bodem jeho kariéry i osobního života se stal rok 1968. Datum jeho první samostatné výstavy rovněž odstartoval několikaleté strasti. Oldřich Kulhánek byl zatčen za zesměšňování komunistické strany i jejích pohlavárů. Po měsíčním věznění byl  výtvarník propuštěn na svobodu, kterou však znepříjemňovaly pravidelné výslechy na StB. Případ Kulhánek byl uzavřen až v roce 1973, kdy bylo soudně rozhodnutu o likvidaci autorových grafických listů, jež měly napadat tehdejší politický režim. Zdiskreditované grafiky byly vydány v limitované edici Prohibita po demokratizaci ČSR po roce 1989 díky výtvarníkovým bližním, jimiž byly po léta ukrývány původní tiskařské matrice.

Vernisáž výtvarníka světového formátu Oldřicha Kulhánka představí kurátor
MUDr. Libor Gronský v galerii DioArt již 2. června 2015 v 18 hodin.

Ačkoli měl Kulhánek až do 90. let zákaz vystavovací činnosti, talent a přátelství se zahraničními kolegy umožnily tajné vydání jeho prací i v tomto nelehkém životním období, mnohdy pod pseudonymy. Uvolnění situace v zemi po roce 1989 dopřálo výtvarníkovi vytouženou volnost projevu a tak mohlo dílo českého umělce konečně vstoupit ve známost i domácímu publiku. V období 1992 – 1993 tvořil Oldřich Kulhánek grafické návrhy současných českých bankovek. Autor je taktéž známý svou inspirací v dokonalostech i nedokonalostech lidského těla, jež zachycuje v ladnosti pohybu a propracovaném detailu.

Výtvarníkovi s českým původem, Oldřichovi Kulhánkovi, se dostalo uznání také v zámoří, kde vyučoval kresbu na Atlantic Center for the Arts a rovněž působil jako čestný host na University of Houston Clear Lake v Texasu.

Dílo Oldřicha Kulhánka má své zastoupení ve sbírkách tuzemských i zahraničních: Francie, Německo, Švýcarsko, Rakousko, Nizozemí, USA.

Oldřich Kulhánek - Galerie obrazů DioArt
Vernisáž světově známého výtvarníka Oldřicha Kulhánka v galerii DioArt již 2. června 2015

V červnu budou grafické práce Oldřicha Kulhánka vystaveny ve zlínské umělecké galerii DioArt. Prodejní výstava z pozůstalosti uznávaného grafika se koná od 3. do 17. června 2015 na třídě Tomáše Bati 3329 ve Zlíně. Následně budou některé grafické listy včetně ex libris uloženy v depozitáři DioArt a předvedeny na požádání do 27. září 2015.

 

Publikováno: 27. května 2015

© Používáme oXyShop Nastavení cookies