- Galerie
- Novinky
- Nové grafické listy
- Baleja Miroslav
- Bím Tomáš
- Brázda Jiří
- Bureš Jiří
- Calabová Zlata
- Cendelín Dušan
- Čech František Ringo
- Čermák Marko
- Červinka Zdeněk
- Dokoupil Karel
- Göttlich Miroslav
- Gwerková Melita
- Haluzová July
- Hartinger Ilja
- Havlíčková Taťána
- Holan Jiří
- Hudeček Zdeněk
- Hujber Günter
- Hurtová Helena
- Chaloupková Viktorie
- Chromek Miloš
- Janeček Ota
- Jirků Boris
- John Vít
- Kodet Kristian
- Kristofori Jan
- Květoň František
- Leško Ján
- Lešková Eva
- Liesler Josef
- Marček Peter
- Modlitba Petr
- Nečas Bohumil
- Pálka Ladislav
- Pasta Oner
- Paulovičová Barbora
- Pavézka Luděk
- Přibylová Jarmila
- Rapin Jan
- Ruszelák Josef
- Saudek Jan
- Saudek Patrik
- Schindler Robert
- Siroň Michal
- Sommernitzová Viera
- Svoboda Jan
- Švejdová Vlasta
- Tokoš Lubor
- Trush Vladimir
- Váp Jiří
- Vavrová Katarína
- Vavřina Jiří
- Velčovský Josef
- Vida Marian
- Vojtek Antonín
- Vontor Linda
- Vrzal Bohumil
- Zábranský Vlastimil
- Speciální nabídka
- Různí umělci
- Filmové klapky
- Grafika různá
- Dárkové poukazy
Ojedinělá výstava mexických obrazů v galerii DioArt
Stávají spolupráce galerie DioArt s mexickými galeriemi Vám umožňuje zhlédnout v České republice unikátní přehlídku vybraných obrazů z jižního Mexika a karibského souostroví. Jižanským temperamentem a sytými barvami překypující díla z naší speciální nabídky zahrnují tvorbu etnických skupin Tainos a Tzutujil a také uměleckou práci povědomých mexických autorů.
Ricardo Campero – šestidílný obraz Letní Mexiko
Kmen Tzutujil je jeden z nejmenších etnických skupin tvořících Mayskou kulturu. Příslušníci tohoto etnika obývají pár malých vesniček podél pobřeží Mexika a Guatemaly. Tento kmen je svým způsobem uzavřen od západní kultury a uchovává si nadále mnoho ze svých předkolumbijských tradic a víry. Mezi tradiční řemesla příslušníků skupiny Tzutujil patří tkaní, řezbářství a malba (naïve art), která pestrými barvami zachycuje scenérie pohledem z ptačí perspektivy.
Umělecká tvorba Tzutujil počínající rokem 1920 vyobrazuje výjevy z běžného života a je spojená s motivy sklizní, trhů, tanců, náboženských obřadů atd.
Jiný více známý mexický umělec Manuel Zardain původem z Veracruzu ztvárňuje ve svých malbách ducha mexických fiest. U autora se již v útlém věku projevoval jeho přirozený talent pro malbu a kresbu. Doposud získal několik ocenění v Mexiku i v zahraničí. Má za sebou četnou řádku výstav a jeho díla jsou zastoupena v osobních sbírkách v USA, Japonsku, Francii, Holandsku, Španělsku a v dalších zemích.
Umění Manuela Zardaina reflektuje optimistický přístup, neutuchající elán a zanícení Mexičanů, a to i naskrze jejich nesnázím v ekonomické a sociální oblasti. Autor na své svěže laděné olejomalby využívá osobitého impresionistického stylu pro zachycení motivů mariachis (mexické folkové hudby), tanečníků, zpěváků a skupin. Zardainovy postavy se zdají být téměř karikaturami, avšak vyobrazené s plynoucími liniemi vykreslujícími skupinu a emotivního ducha sváteční příležitosti.
Manuel Zardain – akrylový obraz Sklizeň kávy
U autora se hojně setkáváme s jasnými a intenzivními barvami, prostřednictvím kterých také odráží lásku Mexičanů k životu. Ve stejně silných barvách maluje i své abstraktní obrazy. Svérázná díla tohoto mexického umělce dodají každému interiéru nezaměnitelný nádech exotiky a výrazné barevnosti Mexika a Karibiku.
Srpnová tematická výstava obrazů z dálných krajin mimo některá vystavená díla z Mexika prezentuje také malbu z cest Borise Jirků, tvorbu Josefa Velčovského a dalších. Přijďte se osobně přesvědčit do naší galerie na třídě Tomáše Bati 3329 ve Zlíně.
Publikovala: Zuzana Bílá