Příběh muránského skla pod rouškou tajemství

Příběh muránského skla pod rouškou tajemství - DioArt    Dokonalost nepotřebuje žádných velkých změn. Dokladem je muránské sklo, klenot starověké Itálie, který si svou tvář uchoval až do dnešních dob.

Dokonalost nepotřebuje žádných velkých změn. Dokladem je muránské sklo, klenot starověké Itálie, který si svou tvář uchoval až do dnešních dob.

Muránské sklo - galerie DioArt
MURANO LUXURY GLASS: Invidia Tondo Acqua

 

Před tisíci lety benátští mistři skláři zhotovili výrobek tak skvostný, že jeho tajemství bylo po dlouhá staletí chráněno pod hrozbou smrti. Benátky se staly pro své šperky a drobné výrobky ze skla pověstnými. Skláři byli považováni za privilegované řemeslníky a jejich zručnost oslavována. Z ochranných důvodů byla později výroba skla přesunuta na malý ostrov Murano východně od Benátek. A právě zde získalo muranské sklo svou charakteristickou tvář i pověst.
 

Popelník - muránské sklo
MURANO LUXURY GLASS: skleněný popelník Aurati Nero Oro

 

Ostrov Murano se stal skleněným srdcem Evropy. Původně vyráběné šperky muránští skláři rozšířili o další produkty, jakými byly nejčastěji sklenice či vázy. Dokonalost řemesla spočívající v nevídaně precizní práci se sklem byla ceněna natolik, že místní skláři měli přísně zakázáno opouštět ostrov nebo s kýmkoli mimo cech hovořit o podrobnostech výroby. Za porušení nařízení hrozily tresty nejvyšší nejen pro řemeslníka, ale i jeho rodinu. Za svou službu se však skláři z ostrova Murano těšili značným výhodám. Jejich postavení bylo srovnatelné s nižší šlechtou, se kterou mohli sklářské rodiny navazovat manželské sňatky.
 


MURANO LUXURY GLASS: skleněné vázy Gocce

 

Po staletích je muránské sklo stále považováno za světový unikát ruční výroby. Zruční skláři dokážou vytvořit nápadité tvary s naprostou precizností. Jejich dovednosti jsou, stejně jako za dob dávných cechů, chráněny značkou „Murano Glass“. Žádný jiný skleněný produkt na světě nesmí užívat tohoto specifického označení a tak si i v moderním světe muránské skvosty zachovávají svou jedinečnost zahalenou pod rouškou tajemství.
 


MURANO LUXURY GLASS: skleněné vázy Brina

 

 

© Používáme oXyShop Nastavení cookies