Úvodní slovo o obrazech

Úvodní slovo o obrazech - DioArt    Kresba a malba provázejí lidstvo celou jeho historií a člověka celým životem. Vývoj obrazů, od tisíce let starých jeskynních a skalních kreseb ve Španělsku či na Sahaře až po dnešek, prošel dlouhou cestu vývoje.

Měnily se materiály a techniky, od kresby uhlem po olejové či akrylové barvy, od kresby na skále po malbu na tkaninu, porcelán aj., od kresby ohořelou větvičkou po laserový tisk. Měnil se účel, těsně spojený s námětem. První kresby lovných zvířat měly zajistit dobrý lov. Náhrobní malby v Egyptě měly zajistit šťastný posmrtný život. Obrazy vládců měly ukázat jejich moc a také velikost říší. Obrazy s náboženskou tematikou, od tzv. barbarů po dnešek, měly dotvářet náboženské smýšlení. Někdy obrazy sdělovaly negramotným lidem to, co si nemohli přečíst.

V současnosti je malířská tvorba běžně určená k výzdobě interiérů obydlí, kulturních i komerčních prostor. Někdy vedle funkce zdobné plní také účel reprezentativní. Skutečně dobré obrazy nemají jen tyto funkce, dokáží nás upoutat něčím hlubším. Přimějí pozorovatele ke snění, mohou inspirovat, potěšit, dojmout nebo rozesmát, uklidnit nebo zvednout tlak, rozbouřit debatu – musíte o nich přemýšlet. Můžete nad nimi hloubat o tom, zda je vesmír elipsa nebo krabice, do jak dokonalé koule příroda uspořádala chmýří pampelišky, nebo jak se slunce odráží od vlnek na hladině rybníka.

Vybrat obraz, kolem kterého za půl roku nebudeme chodit bez povšimnutí, není lehké. Musí nás oslovit, něco nám sdělovat, klást nám otázky, musí odpovídat našemu vkusu a přitom zapadat do daného interiéru. Posuzujeme jeho velikost, cenu, námět odpovídající jeho umístění, barevné ladění. Přitom je vhodné podívat se na obraz alespoň dvakrát s odstupem času.
Jiná či další kritéria budou mít lidé kupující obrazy do svých uměleckých sbírek – např. podle žánrů, období nebo podle autorů. Dalším důvodem pro koupi hodnotného obrazu může být investice kapitálu. To se může týkat jak uznávaných autorů, tak začínajících umělců. Např. díla některých malířů, která v době svého vzniku nenašla uznání, jsou dnes vydražována za astronomické částky. Vybrat takto obraz je spíše otázka citu a štěstí než znalostí – jinak by tomu tak nebylo.

Galerie DioArt si klade za cíl nabídnout postupně dostatečně širokou, ale vybranou přehlídku děl českých i zahraničních autorů. Aby si u nás každý našel obraz, který ho osloví a který bude mít dlouhou dobu rád. Kromě již uznávaných autorů bychom chtěli navázat spolupráci také se začínajícími umělci, kteří mohou do světa galerií přinést nové pohledy a nové myšlenky.
Kdybych byl žádán o radu, jaký obraz koupit, pak bych řekl, že takový, který Vás silně zaujme, ale není zcela zřejmé čím. A čím více je tato otázka těžší, tím lépe –  tím déle nad ním budete přemýšlet a tím bližší Vám bude.

© Používáme oXyShop Nastavení cookies