Kategorie
Výrobci
Články

  Díla renomované slovenské autorky Kataríny Vavrové v galerii DioArt

  Díla renomované slovenské autorky Kataríny Vavrové v galerii DioArt - DioArt    Příznivcům výtvarného umění představujeme přední slovenskou grafičku Katarínu Vavrovou, která vstoupila na výtvarnou scénu začátkem devadesátých let 20. století. V nabídce galerie DioArt je k vidění nejen certfikovaný digitální tisk vydávaný v limitovaném počtu nákladů, tak i její obrazy na ručně vyrobeném papíru.

  Příznivcům výtvarného umění představujeme přední slovenskou grafičku Katarínu Vavrovou, která vstoupila na výtvarnou scénu začátkem devadesátých let 20. století. V nabídce galerie DioArt je k vidění nejen certfikovaný digitální tisk vydávaný v limitovaném počtu nákladů, tak i její obrazy na ručně vyrobeném papíru.

  Katarína Vavrová - galerie DioArt
  Digitální tisk s názvem Dievča s lemurom

  Tato významná osobnost a první dáma současné slovenské grafiky se narodila v Bratislavě 23.8. 1964. Jejím otcem byl známý karikaturista a grafik Milan Vavro, ke kterému Katarína velmi vzhlížela. Umělkyni jeho náhlá smrt zasáhla, což se odráželo i v její tvorbě v období překonávání zármutku nad ztrátou tak blízkého člověka. V následných malbách tak kromě poezie a imaginace citlivě rezonují rovněž emoce, motivy smutku, bolesti a krutého poznání limitů lidské existence.
   

  Katarina Vavrová - galerie DioArt
  Obraz Si nejaký divný II – kombinovaná technika na japonském ručním papíře

   

  Akademická malířka Katarína Vavrová vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu (1979 – 1983) a poté absolvovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě obor knižní ilustrace (1984 – 1990) u prof. A. Brunovského a K. Ondreička. Od roku 1993 vystavuje Vavrová samostatně na Slovensku i v zahraničí a za svou prozatímní uměleckou práci se dočkala významných národních a mezinárodních ocenění a uznání. V současnosti se věnuje grafické tvorbě, přičemž jednotlivé grafické listy ručně koloruje, dále ex libris, a také kombinování malby s kresbou na japonských ručních papírech, které svou chvějivou strukturou znásobují příběh tajemna.
   

  Obrazy Katariny Vavrové - DioArt     Katarína Vavrová v galerii DioArt     Katarína Vavrová - galerie DioArt
   

  Vavrová je zajímavou a poutavou autorkou; její dominantní grafickou technikou je hlubotisk (hlavnělept a mezzotinta) a každá její grafika je osobitým způsobem kolorovaná. Výsledné grafické listy jsou originálními díly, jež mají vždy odlišnou barevnou škálu a svébytné působení, navíc ozvláštněné naznačenými drobnými liniemi restaurátorského zlata. I navzdory leckdy prazvláštním rekvizitám jako jsou torza budov a figur, lebky, staré lodě aj. zastoupených na scénách jejích grafik, oplývají její výtvory harmonií a až magickým klidem.

  kombinované technice malby si tato umělkyně zachovává vytříbený kresebný projev a rukopis pera, který rafinovaně tříbí spolu se svým malířským talentem. Pozorovatele se tak chopí úžas nad kvalitou detailu a precizností uměleckého ztvárnění obrazu, který nám podává.
   

  Katarína Vavrová - galerie DioArt   Katarína Vavrová - prodej obrazů DioArt    Vavrová - prodejní galerie DioArt
   

  Uměleckému světu Kataríny Vavrové dominuje něžná, poetická figurálnost a jejími hlavními hrdinkami jsou postavy něžného pohlaví. Jednou znázorňuje ženy křehké, bezbranné a zraněné, jindy naopak smělé, neporazitelné hrdinky, které se hrdě tyčí jako věžaté katedrály poutavě vybízející k pohledu nás ostatních. Tyto melancholické, introvertní, zároveň přitažlivé a mystikou opředené ženské postavy si žijí ve svém vlastním světě snů a představ.

  "Přijďte se prostřednictvím děl Kataríny Vavrové nechat vtáhnout do tajuplné říše, ve které se pohádkové království fantazie prolíná se skutečností, sen se současností a touha se zkušeností."

  V naší galerii je rovněž k vidění až do konce srpna výstava obrazů z dálných krajin.  Kromě toho stále trvá možnost zhlédnout do 27. září na požádání některé z grafických listů Oldřicha Kulhánka - tvůrce grafické podoby současných českých bankovek.

   

  Publikovala: Zuzana Bílá